- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ER8202)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| Green Premium |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 128.40 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 1991 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1199.75 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 599.65 kg |
| Rack Depth | 838.20 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Features | Key Lock |
| Lockable Side Panel | |
| Casters | |
| Lockable Door | |
| Leveling Feet | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | ER8202 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy Rack Cabinet |
| Product Line | Easy |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | ER8202 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 137.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






