- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H x 750W x 1070D mm with Casters, Feet, Vertical Cable Managers, Side Panels
SKU: AR3140 | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for high density networking or computing
- Designed for faster IT installation, adds or changes
- Promotes proper airflow to improve cooling efficiency
- Full height, 0U accessory channels (x2) for more available Uspace
- Compatible with a wide variety of accessories for organization, airflow, and ease of use
Description
Designed to easily fit through standard doorways.
The Network rack design enables faster deployment of network switches and an optimized rack mounting space designed specifically for cable and airflow management of large core networking switches and Storage Area Network (SAN) directors.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Accessories
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP9465
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, basic, up to 5...
AP9470
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, standard, up t...
AP9475
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, enterprise, up...
AR7600
NetShelter SX 42U/48U Baying Trim Kit Black
AR7714
NetShelter SX / SV Roof Brush Strip
AR8005
10-32 Hardware Kit
AR8100
M6 Hardware Kit
AR8132A
Combination Lock Handles (Qty 2) for NetShelter SX / SV / VX...
Airflow
Cable Management
AR8429
Horizontal Cable Organizer 1U w/brush strip
AR7209
APC NetShelter Cable Management, Cable Trough and Partition ...
AR8425A
Horizontal Cable Organizer 1U
AR8602A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8600A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8166ABLK
APC NetShelter Cable Management, Cable Ladder Attachment Kit...
AR8612
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8008BLK
Horizontal Cable Organizer Side Channel 18 to 30 inch adjust...
AR8567
APC NetShelter Cable Management, End Cap for Power Cable Tro...
AR8164ABLK
APC NetShelter Cable Management, Data Cable Ladder, with Lad...
AR8606
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8129
APC NetShelter Cable Management, Aluminium Arm, 6 x 44 x 457...
Mounting
AR7711
NetShelter Zero U Accessory Mounting Bracket
KVM-LCDMOUNT
APC KVM 2G, LCD Rear Mounting Kit
SYAOPT1
APC Symmetra LX 4-post rack-mounting rails
AR7508
NetShelter SX 42U 750mm Wide Recessed Rail Kit
AR7510
NetShelter SX 42U, 23" EIA Mounting Rails, Square Holes Qty....
AR8150BLK
Adapter Kit 23" to 19" Mounting
Options
PDU
APDU11150SM
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Switched Metered Out...
APDU11150ME
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Metered, 7.4kW, 1Pha...
APDU11150SW
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Switched, 7.4kW, 1Ph...
APDU10150ME
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Metered, 7.4kW, 1Phase, 23...
APDU10150SM
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched Metered Outlet, 7...
APDU10150SW
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched, 7.4kW, 1Phase, 2...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
Shelving
Stabilization
Transformers
UPS
SC450RMI1U
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
SCL500RMI1UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 500VA, Lithium-ion, Rackmou...
SCL500RMI1UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 500VA, Lithium-ion, Rackmou...
SMC1000I-2UC
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230...
SMC2000I-2U
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230...
SMC3000RMI2U
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1000RMI2U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1000RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI1U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 1U, 230V,...
SMT1500RMI2U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI2UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
(AR3140)
Specifications - AR3140
Overview
| Presentation | NetShelter SX Networking Enclosure expands Schneider Electric's superior IT enclosure line with improved support for high density networking applications. Integrated high density cable managers and improved cable access roof provide support for large cable bundles. When combined with the Side Airflow Duct Kit, the Networking Enclosure ensures complete isolation of cold intake and hot exhaust air for large switches and SAN directors. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 42U |
| Provided equipment | Baying hardware Key(s) Keyed-alike doors and side panels Leveling feet Mounting hardware Pre-installed casters Side panels Vertical cable managers |
Physical
| Height | 1991 mm |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Net weight | 155.95 kg |
| Colour | Black |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Mounting location | Front Rear |
| Maximum mounting depth | 819.2 mm |
| Minimum mounting depth | 279.4 mm |
| Rack width | 19" |
| Marking | 14 gauge EIA mounting rail 16 gauge front door 16 gauge post 16 gauge rear door 18 gauge roof 18 gauge side panels |
| Permanent permissible load | 1020.6 kg dynamic 1701.0 kg static |
Conformance
| Standards | UL 2416 UL 60950-1 EIA-310E |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 211.8 cm |
| Package 1 Width | 85.09 cm |
| Package 1 Length | 115.6 cm |
| Package 1 Weight | 168.18 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | AR3140 |
| Barcode # | 731304275572 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 193.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






