- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Aluminium Arm, 6 x 44 x 457 mm
SKU: AR8129 | Brand: APC Brand
Key Features
- Provides robust cable management with an aluminium arm design
- Includes mounting hardware and an installation guide for easy setup
- Measures 6 mm in height, 44 mm in width, and 457 mm in depth
- Weighs only 0.99 lb, making it easy to handle and install
Description
Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8129)
Specifications - AR8129
Overview
| Presentation | Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware Mounting straps |
Physical
| Colour | Aluminium |
| Height | 44 mm |
| Width | 6 mm |
| Depth | 457 mm |
| Net weight | 0.45 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.1 cm |
| Package 1 Width | 48.3 cm |
| Package 1 Length | 6.4 cm |
| Package 1 Weight | 0.55 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8129 |
| Barcode # | 731304003557 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.5600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






