Don't pay: $2,625.00
$1,998.00
SAVE $627.00 (24%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SMT1500RMI1U)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Management
| Alarm | On Battery |
| Low Battery | |
| Configurable Delay |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL 1449 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1 kW |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | SMT1500RMI1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 1500VA LCD RM 1U 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.09 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 44 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 665 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Protection Type | Surge |
| Lightning | |
| Spike | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 2.44 m |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
| SKU | SMT1500RMI1U |
| Barcode # | 731304299400 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 28.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






