You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1000VA, Rack/tower convertible 2U, 230V, 8x C13 IEC, SmartSlot, Extended runtime
SKU: SMX1000I | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 1000VA/800W line interactive pure sine wave 2U rack/tower UPS (rail kit SU032A sold separately)
- Add up to 5 external battery packs (SMX48RMBP2U)
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Ideal for servers, storage, networking & commercial applications
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 1000VA/800W premium and reliable line-interactive UPS provides pure sine wave and scalable runtime for critical applications.
The 2U rack/tower convertible SMX has an optional Network Management Card for network-based monitoring and PowerChute Business Edition for unattended shutdown.
The UPS comes with extendable batteries (up to 10) for more runtime during prolonged outages.
It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 outlets, and 2x IEC jumper cables.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 490mm (depth) x 89mm (height) x 432mm (width) and weighs 22.86kg.
Ideal for server rooms, network closets, business VoIP, data storage, and network-attached storage (NAS) and small datacenters.
It conforms to CE, VDE, EAC, RCM, and EN/IEC 62040-1/62040-2.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Batteries
Battery Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
PDU
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Red
AP8706S-WWX591
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Blue
Racks
ER6482
APC Easy Rack, 24U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8212
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8282
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER6822
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6812
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
ER6802
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brack...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
SBP16KRMI4U
APC Service Bypass Panel- 230V; 100A; MBB; Hardwire input; (...
SBP3000RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 16AMP W/ (6) IEC C13 AND (1) C1...
SBP5000RMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V, 32A, BBM, IEC320 C20/HW inpu...
SBP6KRMI2U
APC Service Bypass Panel- 230V; 32A; MBB; Hardwire input; (4...
SBP1500RMI
APC SERVICE BYPASS PDU, 230V 10AMP W/ (6) IEC C13
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SMX1000I)
Specifications - SMX1000I
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 320 C14 |
| Input voltage limits | 151...302 V adjustable 160...286 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 800 W |
| rated power in VA | 1000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 1000 VA |
| Maximum configurable power in W | 800 W |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 600 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 490 mm |
| Net weight | 22.86 kg |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | No |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Installation guide Rack mounting brackets Removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Extended run |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE CSA EAC RCM UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Heat dissipation | 82 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Overcurrent protection | 60 A |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC116 |
| Battery charger power | 99 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 26.000 cm |
| Package 1 Width | 59.000 cm |
| Package 1 Length | 63.000 cm |
| Package 1 Weight | 25.094 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 90.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 62.188 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 UPS|24 Battery |
| SKU | SMX1000I |
| Barcode # | 731304268635 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 26.8000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.610m |
| Shipping Cubic | 0.086376000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






