- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 1500VA / 1350W On Line Tower UPS
- Rating (VA/Watts): 1500 / 1350
- Connection: 1x IEC-320-C14
- Output Receptacles: 4x Aust. 10A
- Nominal Voltage: 200/208/220/230/240V
- Frequency: 50/60 Hz Autoselection
- Frequency Range: 40~70Hz
- Output Frequency: 50/60Hz
- On-Line Double Conversion with PFC (Power Factor Correction System)
- Multilingual Graphical LCD Display
- 9SX1500I-AU
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SX1500I-AU)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 43 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | Network |
| Storage Device | |
| IT System | |
| Medical | |
| Industry | |
| Telecommunication | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | Aust. 10A |
| Receptacle Detail | 4 x Aust. 10A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.50 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 252 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 437 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.35 kW |
| Input Voltage Range | 140 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9SX1500I-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9SX 1500VA Tower UPS |
| Product Series | 9SX |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 9SX1500I-AU |
| Barcode # | 743172091093 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 14.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





