- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9E 3000IAU 3000VA / 2400W 230V On Line Tower UPS
- Power Ratings (VA/Watts): 3000 / 2400
- Input Connection: 1x IEC C20-16A
- Output Receptacles: 6x IEC C13 10A + 1x C19 16A
- Nominal Voltage: 208/220/230/240V for 0-3KVA
- Nominal Frequency: 50/60 Hz Autosensing
- Frequency Range: 40~70Hz
- Communication Ports: RS-232 Serial, USB
- On Line Double Conversion
- 9E3000IAU
- 12 Months Limited Warranty
(9E3000IAU)
Power Description
| Load Capacity | 3 kVA/2.70 kW |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9E3000IAU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9E 3kVA Tower UPS |
| Product Series | 9E |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Phase | Single Phase |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.20 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 330 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 399 mm |
| SKU | 9E3000IAU |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 58.1000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





