- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 2200VA, Rack/tower convertible 4U, 208V-230V, 8x C13+2x C19 IEC, SmartSlot, Extended runtime, Short depth
SKU: SMX2200HV | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 2200VA/1980W line interactive pure sine wave 4U rack/tower UPS (rail kit AP9625 sold separately)
- User-selectable high voltage setting of 200V-240V
- Add up to 10 external battery packs (SMX120BP)
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
Description
Protect servers, switches, networking devices, and point-of-sale equipment with the APC Smart-UPS X 2200VA.
APC Smart-UPS provide backup battery power during power outages and continuously safeguard devices from fluctuating power conditions and surges.
With premium protection and simplified management, the 2200VA UPS ensures consistent and reliable connectivity at the most critical moments.
With 12 outlets and a compatibility with external battery packs, this server UPS provides uninterrupted and scalable battery power to connected electronics.
Connect to 10 of the SMX120BP external battery packs to increase the amount of time the UPS can provide battery power to devices (battery packs sold separately).
Use the intuitive LCD interface and PowerChute software to configure settings and monitor usage.
A SmartSlot in the back of the UPS offers the option to add a network management card to remotely manage the UPS over the network (network cards sold separately).
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
PDU
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Red
AP8706S-WWX591
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Blue
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
NBRK0750
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 7...
AR8442
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Cab...
AR8136BLK200
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Pa...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR7580A
APC NetShelter Cable Manager, for 42U- 750W NetShelter SX, V...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SMX2200HV)
Specifications - SMX2200HV
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 208 V AC 1 phase 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P BS1363A British |
| Input voltage limits | 140...280 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 208 V 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1980 W |
| rated power in VA | 2200 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 2 IEC 320 C19 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 2200 VA |
| Maximum configurable power in W | 1980 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 4U |
| Cable length | 2.00 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Net weight | 38.56 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Rack mounting support rails Smart UPS signalling RS-232 cable User manual USB cable |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Extended run |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM TISI VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 150 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC143 |
| Battery charger power | 233 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 33.000 cm |
| Package 1 Width | 63.300 cm |
| Package 1 Length | 58.600 cm |
| Package 1 Weight | 47.730 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Height | 90.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 202.924 kg |
| Pallet unit layers | 2 |
| Pallet layers | 4 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SMX2200HV |
| Barcode # | 731304292609 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 45.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






