- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Cable Rings, Set of 8, Black, 55 mm x 766 mm x 85 mm
SKU: AR8442 | Brand: APC Brand
Key Features
- Occupies one bay of the rear Zero U channel for efficient cable management
- Includes two vertical cable organizers and an installation guide
- Measures 55 mm in width, 766 mm in height, and 85 mm in depth
- Made from robust materials to ensure long-lasting performance
Description
Occupies one bay of rear Zero U channel
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR2144BLK
NetShelter VX Seismic 42U Enclosure w/Sides Black
AR3340
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3340W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3347
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 48U, Black, 22...
AR3350
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3350W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 1991H ...
AR3355
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR3355W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, White, 2124H ...
AR3357
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
(AR8442)
Specifications - AR8442
Overview
| Presentation | Occupies one bay of rear Zero U channel. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 0U |
| Provided equipment | 2 x vertical cable organizers Installation guide |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 766 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 85 mm |
| Net weight | 1.82 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.500 cm |
| Package 1 Width | 14.000 cm |
| Package 1 Length | 78.500 cm |
| Package 1 Weight | 2.063 kg |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 16 |
| Package 2 Height | 75.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 60.000 cm |
| Package 2 Weight | 41.008 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8442 |
| Barcode # | 731304222590 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.1600kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






