- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 9PX 3000W RT2U Rack/Tower Mountable UPS - Rack Height: 2U - 200/208/220/230/240V - 3000 Watt - 3000 VA - 1x USB Port, 1x Serial RX232 Port - 6x IEC-320-C13, 2x IEC C19 (16A) Output Connectors - 9PX3000IRT2UANZ - 3 Years Limited Warranty
(9PX3000IRT2UANZ)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Size | 12V |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Number of External Battery Cabinets | 4 |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| 208 V AC | |
| 220 V AC | |
| 200 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 3 kVA/3 kW |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 176 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.60 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 605 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX3000IRT2UANZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX 3kVA Rack / Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Application/Usage | Storage |
| Gate | |
| Server | |
| POS Terminal | |
| CCTV Camera | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 (10A) |
| IEC 60320 C19 | |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
| 2 x IEC 60320 C19 |
| SKU | 9PX3000IRT2UANZ |
| Barcode # | 743172081384 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 35.1000kg |
| Shipping Width | 0.580m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.780m |
| Shipping Cubic | 0.108576000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





