- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 3S Mini UPS, 36 W, Input: French, Outputs: (4) Barrel, Output voltages: DC 9V-3A, 12V-3A, 15V-2.4, 19V-1.89A, Tower
(3SM36AU)
GENERAL SPECIFICATIONS
PRODUCT NAME
Eaton 3S Mini UPS
CATALOG NUMBER
3SM36
MODEL CODE
Eaton 3S Mini 36W
EAN
3553340705014
PRODUCT LENGTH/DEPTH
136 mm
PRODUCT HEIGHT
30 mm
PRODUCT WIDTH
95 mm
PRODUCT WEIGHT
0.37 kg
WARRANTY
2 year
COMPLIANCES
CE Marked
CERTIFICATIONS
CE
IEC/EN 62040-2
IEC 62477-1
IEC 62040-5-3
BATTERY
BATTERY TYPE
Lithium-ion
RUNTIME GRAPH
View runtime graph
BATTERY REPLACEMENT
User replaceable
ELECTRICAL OUTPUT
OUTPUT NOMINAL VOLTAGE
9 V (12/15/19 V)
RECEPTACLE
(4) Barrel adaptators
WATTAGE
36W
TOPOLOGY
Offline
ELECTRICAL INPUT
INPUT CONNECTION
Other
INPUT CORD LENGTH
1 m
INPUT VOLTAGE RANGE
100-240 V
INPUT FREQUENCY RANGE
46-70 Hz
COMMUNICATIONS
USER INTERFACE
LEDs
ENVIRONMENTAL
ALTITUDE
2000 m
NOISE LEVEL
<25 dB at 1 meter
RELATIVE HUMIDITY
0-85% non-condensing
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
PACKAGE CONTENTS
- UPS
- Input cable
- (4) Barrel adaptators
- Quickstart guide
COLOR
Black/White
| SKU | 3SM36AU |
| Barcode # | 3553340705014 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.014976000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





