You Might Want To Add
CyberPower IEC-3PIN AU CABLE ADAPTOR IEC-3pin
CyberPower IEC-IEC 2m Cable
Ubiquiti UACC-Cable-C13-C14 C13 to C14 braide
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
UniFi managed 1kVA uninterruptible power supply with 5 backup outlets 5 surge outlets and hot swappable battery, 108Wh, half load (300W) runtime of 7 minutes. Supports Graceful Shutdown for UNVR and UNAS, and includes NUT compatibility for third-party devices.

(2).jpg)
(UPS-Tower)
Mechanical
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions | 288 x 99 x 280.5 mm (11.3 x 3.9 x 11") |
| Weight | 8.17 kg (18 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate and acrylonitrile butadiene styrene blend |
| Form Factor | Desktop |
| Weatherproofing | IP20 |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Management | Ethernet |
| Networking Interface | (1) 100/10 MbE port for network connection (2) GbE ports for surge in/out |
| Power | (1) OVC II AC in: NEMA 5-15P, 1.8 m (5.9 ft) non-removable power cord (5) Battery backup/surge protection: NEMA 5-15R (5) Surge protection: NEMA 5-15R |
| Capacity | 1,000VA / 600W |
| Type | Line interactive |
| Input Voltage Range | 89—145V AC |
| Power Method | (1) TN system, 120V AC, 12A Max., 50/60 Hz |
| Nominal Input Voltage | 120V AC |
| Output Voltage | 120V AC |
| Frequency Range | AC mode: 50/60 Hz ±5 Hz (Auto sensing) Battery mode: 60 Hz ±1 Hz |
| AC Voltage Regulation | ±10% (Battery mode) |
| Transfer Time | 6 ms typical; 10 ms max. (Battery mode) |
| Wave Form | Simulated sine wave (Battery mode) |
| Battery Type | (1) Lead Acid 12V, 9Ah |
| Runtime | Full load: 2 min Half load: 7 min |
| Battery Charging Time | 6–8 hours recovery to 90% capacity |
| Overload at On-Line Mode | 110% 5 min go to fault 120% go to fault immediately |
| Overload at Battery Mode | 110% shutdown in 5 sec 120% shutdown immediately |
| Short Circuit Protection at On-Line Mode | Breaker, 250V AC, 15A |
| Output Short-Circuit Current | Ipeak 334.8A Irms 68.2A |
| Buttons | (1) Power (1) Factory reset |
| LEDs | Status Off: device not turned on Flashing white: initializing / factory default Steady white: waiting for adoption Steady blue: device adoption and working Flashing blue: battery mode Alternating white/blue: firmware upgrading Rapid flashing blue: locate Steady red: warning Flashing red: low battery |
| Battery Indicator | All off: 0% (1) Steady blue: battery 1—19% (2) Steady blue: battery 20—39% (3) Steady blue: battery 40—59% (4) Steady blue: battery 60—79% (5) Steady blue: battery 80—100% |
| Operating Altitude | 3,000 m (1.9 mi) |
| Operating Environment | Pollution Degree 2 |
| Ambient Storage Temperature | -20 to 50° C (-4 to 122° F) |
| Ambient Operating Temperature | 0 to 40° C (32 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 95% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, UL 1778, CSA C22.2 No. 107.3 |
| SKU | UPS-Tower |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 11.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.470m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.045684000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
Trend Micro Maximum Security 2026 - 2 Years 3 Devices for PC, Mac, Android or iOS devices
$69.00 $249.00
On
Sale Top
Seller
Sale Top
Seller





