- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
A digital audio streamer with an ultra-compact, versatile design and an intuitive control system, supporting multiple music streaming services and scalable multi-zone installations.

.jpg)
(UPL-Port-W)
Mechanical
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions | 109 x 109 x 40.5 mm (4.3 x 4.3 x 1.6") |
| Weight | 250 g (8.5 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mounting | Compact Desktop |
| Available Colors | Black, White |
Audio
| Item | Specification |
|---|---|
| Output | Mono / Stereo sound |
| Surround Format | PCM |
| Zone | Up to 32 PowerAmps and PoE Audio Ports |
| Audio Input | (2) RCA analog inputs L/R (1) HDMI eARC input (1) Optical In (1) USB-C versatile port |
| Audio Output | (2) RCA analog outputs L/R (1) Optical Out (1) USB-C versatile port |
| Streaming | AirPlay, Spotify Connect, Soundtrack Your Brand |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Networking Interface | (1) 10/100 MbE RJ45 port |
| WiFi Standards | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Connectivity | WiFi 2.4G, BW 20/40 MHz WiFi 5G, BW 20/40/80 MHz |
| Power Method | (1) AC/DC adapter, 12V DC (Included) (1) PoE |
| Max. Power Consumption | 10W |
| Button | (1) Factory-reset |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, CE |
Software
| Item | Specification |
|---|---|
| UniFi Application Suite | Play |
| Supported Apps | UniFi Play iOS™ and Android™: Version 1.8.0 and later |
| SKU | UPL-Port-W |
| Barcode # | 810177161370 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





