Finance Available
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Indoor/outdoor dual sensor 16MP PoE+ camera, with a Multi-TOPS AI Engine and panoramic 180° coverage.

(UVC-G6-180-B)
Mechanical & Physical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 136 x 64 x 92 mm (5.6 x 2.5 x 3.6") |
| Weight | 839 g (1.8 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Polycarbonate, stainless steel |
| Mounting Options | Ceiling, Pole, Wedge Mount, Pan Adapter (Included); Camera Junction Box, Arm Mount, Dual Mount, Gang Box Mounting Plate (Optional) |
Camera Features
| Feature | Details |
|---|---|
| IR Night Vision | 20 m (65 ft) |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections | People, Vehicles, Animals |
| Resolution (Video Output) | Dual 4K |
| Field of View | (2) Horizontal: 180°, Vertical: 56.7° |
| Audio | Two-way audio |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK04 |
Video & Imaging
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Resolution | 16MP (7680 x 2160, aspect ratio 3.5:1) |
| Max. Frame Rate | 15 FPS |
| Sensor | Dual 1/1.8" 8MP |
| Lens | (2) Fixed focal length |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Night Mode | Built-in IR LED, IR cut filter |
Networking & Software
| Specification | Details |
|---|---|
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| UniFi Application Support | Protect ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
Power & Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 15W |
| Supported Voltage Range | 37—57V DC |
| Power Method | PoE+ |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 |
| Expansion Slot | MicroSD card |
| Button | (1) Factory-reset |
Environmental
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 to 50º C (-4 to 122º F) |
| Operating Humidity | 0 to 90% non-condensing |
| SKU | UVC-G6-180-B |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





