- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather 4K PoE camera with a 1/1.8" 8MP image sensor, Multi-TOPS AI Engine, and long-range IR night vision.

(UVC-G6-Bullet-B)
Mechanical Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Dimensions | Without mount: Ø82 × 88.8 mm (Ø3.2 × 3.5")With mount: Ø82 × 153 mm (Ø3.2 × 6") |
| Weight | Without mount: 587 g (1.3 lb)With mount: 737 g (1.6 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Wall mount: Aluminum alloy, polycarbonatePole mount: Aluminum alloy |
| Mounting Options | Wall, ceiling, pole mount (Included)Junction box, angled base (Optional) |
| Pole Mount Diameter | 1.5–2" (38–50 mm) |
| Button | (1) Factory-reset |
Environmental Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 to 50° C (-4 to 122° F) |
| Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK04 |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
Camera Features
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Resolution | 4K (8MP 3840 × 2160, 16:9) |
| Field of View | Horizontal: 109.9°Vertical: 56.7°Diagonal: 134.1° |
| IR Night Vision | 30 m (98 ft) |
| Smart Detection | People, Vehicles, Animals |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Night Mode | Built-in IR LED, IR cut filter |
| Audio | Microphone |
Image Settings
| Adjustable Parameters |
|---|
| Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
Performance & Networking
| Attribute | Specification |
|---|---|
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Sensor | 1/1.8” 8MP |
| Lens | Fixed focal length |
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| Power Method | PoE |
| Power Consumption | Max. 9.9W |
| Voltage Range | 37–57V DC |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
Software Integration
| Software | Supported |
|---|---|
| UniFi Protect | ✓ |
| SKU | UVC-G6-Bullet-B |
| Barcode # | 810177163398 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.7300kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





