- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather vandal-proof 4K PoE+ camera with a Multi-TOPS AI engine, 2.36x optical zoom, and a large 1/1.2" CMOS sensor for exceptional low-light clarity and long-range IR night vision.

.jpg)
(UVC-G6-Pro-Dome-W)
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions | Ø163.8 × 108.8 mm (Ø6.45 × 4.28") |
| IR Night Vision | 40 m (131 ft) |
| Zoom Mode | 2.36x Optical |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | 4K |
| Field of View (Wide) | H: 113.8°, V: 61.9°, D: 134° |
| Field of View (Tele) | H: 45.5°, V: 25.8°, D: 52° |
| Audio | Microphone |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK10 |
| Mounting | Ceiling, Wall mount (Included); Gang Box Plate, Dual Mount, Flush Mount, Weather Shield (Optional) |
| UniFi Application Suite | Protect — ✓ |
Performance
| Item | Specification |
|---|---|
| Networking Interface | GbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | 8MP 3840 x 2160 (16:9) |
Optics
| Item | Specification |
|---|---|
| Sensor | 1/1.2" 8MP |
| Lens | F 5.9–13.8 mm; ƒ/1.5–ƒ/2.9 |
| Night Mode | Built-in adaptive IR LED illumination and IR cut filter |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 15W |
| Supported Voltage Range | 42.5—57V DC |
| Power Method | PoE+ |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
| Weight | 1.2 kg (2.6 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Stainless steel |
| Expansion Slot | MicroSD card |
| Button | (1) Factory-reset |
| Ambient Operating Temperature | -20 to 50°C (-4 to 122°F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| SKU | UVC-G6-Pro-Dome-W |
| Barcode # | 810177163268 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





