Don't pay: $363.00
$243.00
SAVE $120.00 (33%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DCS-F4805E Vigilance 5-Megapixel H.265 Outdoor Turret Camera
DCS-F4805E
Surveillance - IP Cameras
Features
The D-Link DCS-F4805E Vigilance 5 Megapixel Outdoor Turret Camera is a high-definition professional surveillance and security solution suitable for small, medium, and large enterprises. The Camera uses a high-sensitivity 5-megapixel progressive scan CMOS sensor to deliver truly superior quality video, day and night. With an all-in-one rugged design, the DCS-F4805E can be deployed reliably without the need for additional accessories.
- 1/2.7" 5 Megapixel progressive CMOS sensor
- Resolution of up to 2880 x 1620 at 30 fps
- H.265, H.264 and MJPEG codec support
- True Wide Dynamic Range (WDR)
- Image Enhancement with WB, HLC, BLC, DNR, Defog, 2D/3D noise reduction
- AI with motion, human and vehicle detection
- Intrusion, Tripwire, Loitering, Wrong-way, Illegal Parking detection.
- Built-in IR LED illuminator with a 20 m range
- Smart spotlight on human detection
- IP66 water-resistant and dust-tight housing with an operating temperature range of -40 °C to 60 °C
- Built-in microphone
- MicroSD card slot for local recording
- ONVIF Profile S compliant
- Built-in PoE support
Technical Details
| Platform: | IP Camera |
|---|---|
| Classification: | Turret |
| Resolution: | 2880 Ć— 1620 |
| Environment: | Outdoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Wide Dymanic Range: | True Wide Dynamic Range |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Night Vision Range: | up to 20 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.7" |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | Built-in f2.8 mm |
| Electronic Shutter: | 1/5 - 1/20,000s (Auto/Manual) |
| Minimum Illumination (B&W): | 0 lux @(IR LED ON) |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.01 lux @(F1.6, AGC ON) |
| Video Compression: | H.265, H.264, MJPEG |
| Max Frame Rate: | Configurable |
| LAN: | RJ45 10/100Mbps (1) |
| Card Slots: | Built-in SD Card Slot |
| Alarm Trigger: | Specified Target Types (human and vehicle) |
| Operating Temperature: | -40 to 60 °C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 118 Ć— 94 mm |
| Weight (Kg): | 0.55 kg |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DCS-F4805E)
Technical Details
| Platform: | IP Camera |
|---|---|
| Classification: | Turret |
| Resolution: | 2880 Ć— 1620 |
| Environment: | Outdoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Wide Dymanic Range: | True Wide Dynamic Range |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Night Vision Range: | up to 20 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.7" |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | Built-in f2.8 mm |
| Electronic Shutter: | 1/5 - 1/20,000s (Auto/Manual) |
| Minimum Illumination (B&W): | 0 lux @(IR LED ON) |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.01 lux @(F1.6, AGC ON) |
| Video Compression: | H.265, H.264, MJPEG |
| Max Frame Rate: | Configurable |
| LAN: | RJ45 10/100Mbps (1) |
| Card Slots: | Built-in SD Card Slot |
| Alarm Trigger: | Specified Target Types (human and vehicle) |
| Operating Temperature: | -40 to 60 °C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 118 Ć— 94 mm |
| Weight (Kg): | 0.55 kg |
| SKU | DCS-F4805E |
| Barcode # | 790069202186 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6200kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.160m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





