- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

D-LINK 2MP Outdoor POE Camera
(DCS-4612EK)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 12 V DC |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Operating Humidity | 90% |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | (H) 102° (V) 55° (D) 126° |
Lens
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
Miscellaneous
| Features | Privacy Masking |
| SD Card Local Storage | |
| Built-in Infrared Illuminator | |
| Day/Night | |
| Automatic White Balance | |
| Auto Gain Control | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Wide Dynamic Range | |
| 3D Noise Filtering | |
| Motion Detection | |
| 2D Noise Reduction | |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 30 m |
| Night Vision Type | Infrared |
Video
| Video Formats | H.265 |
| H.264 | |
| MJPEG | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
General Information
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | DCS-4612EK |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DCS-4612EK |
| Product Name | Vigilance 2MP Day & Night Outdoor Vandal-Proof Dome PoE Network Camera |
| Product Line | Vigilance |
| Brand Name | D-Link |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 470 g |
| Durability | Dust Resistant |
| Vandal Proof | |
| Water Resistant | |
| Weather Proof | |
| Form Factor | Dome |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Wall Mount | |
| Junction Box Mount | |
| Pole Mount | |
| Diameter | 110 mm |
| SKU | DCS-4612EK |
| Barcode # | 790069461286 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5950kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.110m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





