$669.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
IN STOCK
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather, vandal-proof 4K PoE dome camera with enhanced AI capabilities and long-range IR night vision.
(1).jpg)

(UVC-AI-Dome-B)
| Category | Specification |
|---|---|
| Dimensions | Ø118 × 90.8 mm (Ø4.6 × 5.5 in) |
| Weight | 700 g (1.5 lb) |
| Resolution | 8MP (3840 × 2160, 16:9) – 4K |
| Field of View | Horizontal: 109.9°Vertical: 56.7°Diagonal: 134.1° |
| IR Night Vision | 40 m (131 ft) |
| Smart Features | Face Recognition ✓License Plate Recognition ✓People, Vehicle, Animal Detection ✓ |
| Audio | Built-in Microphone |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK10 |
| Mounting Options | Arm, Ceiling, Pendant, Wall Mount, Junction Box |
| Video Settings | Color, Brightness, Sharpness, Contrast, White Balance, Exposure, 2DNR, 3DNR, NR by motion, Masking, Text Overlay, HDR |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Sensor | 1/1.8" 8MP |
| Lens | Fixed focal length |
| Night Mode | Built-in IR LEDs + IR Cut Filter |
| SKU | UVC-AI-Dome-B |
| Barcode # | 810084698488 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





