- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DCS-4705E Vigilance 5-Megapixel Outdoor Mini Bullet Camera
DCS-F4705E
Surveillance - IP Cameras
Features
The D-Link DCS-4705E 5-Megapixel Outdoor Mini Bullet Camera is a high-definition professional surveillance and security solution suitable for small, medium, and large enterprises. The camera uses a high-sensitivity 5-megapixel progressive scan CMOS sensor to deliver truly superior quality video under a wide range of lighting conditions. The all-in-one rugged design makes this camera ideal for reliable deployment in surveillance applications without the need for additional accessories.
- 1/2.5 5-megapixel progressive CMOS sensor.
- Fixed lens with focal length of 2.8 mm and an F2.0 aperture.
- Up to a resolution of 2592 x 1944 at 15 fps.
- Wide Dynamic Range (WDR) image enhancement.
- 3D filtering reduces image noise in low-light environments.
- H.265, H.264 and MJPEG codec support for streaming and recording.
- Motion Detection
- Privacy Mask
- Built-in IR LED illuminator with a 30 metre range for use in dark areas.
- Works in a wide range of climates from -30 °C to 50 °C.
- Protective bracket for cables.
- IP66 certified housing.
- Glare reducing sun shield.
Technical Details
| Model: | DCS-F4705E |
|---|---|
| Platform: | Bullet Camera |
| Classification: | Bullet |
| Resolution: | 5MP |
| Environment: | Outdoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Wide Dymanic Range: | Yes |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Infra Red LED (#): | N/A |
| Night Vision Range: | up to 30 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.5'' |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | Built-in |
| Electronic Shutter: | Configurable shutter speed |
| Minimum Illumination (B&W): | 0.05 lux |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.1 lux |
| Video Compression: | H.265, H.264 and MJPEG codecs |
| Max Frame Rate: | 1600 x 1200, 1440 x 1080, 1280 x 960, 800 x 600, 640 x 480 up to 30 fps |
| Multi-Streaming: | Dual / Single |
| LAN: | 10/100 Fast Ethernet port with PoE |
| Wireless: | None |
| Serial: | None |
| Card Slots: | None |
| Alarm Trigger: | Temper detection alarm |
| I/O Ports: | N/A |
| External MIC: | None |
| Audio Line Output: | None |
| Software: | D-ViewCam |
| Other Features: | Mini Bullet Camera |
| Powered: | 802.3af PoE Class 2 |
| Operating Temperature: | -30 to 50 °C (-22 to 122 °F) |
| Packaging: | Retail |
| Weight (Kg): | 0.445 kg |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DCS-F4705E)
Technical Details
| Model: | DCS-F4705E |
|---|---|
| Platform: | Bullet Camera |
| Classification: | Bullet |
| Resolution: | 5MP |
| Environment: | Outdoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Wide Dymanic Range: | Yes |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Infra Red LED (#): | N/A |
| Night Vision Range: | up to 30 meters |
| Weatherproof: | Yes |
| Digital Noise Reduction: | Yes |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.5'' |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | Built-in |
| Electronic Shutter: | Configurable shutter speed |
| Minimum Illumination (B&W): | 0.05 lux |
| Minimum Illumination (Colour): | 0.1 lux |
| Video Compression: | H.265, H.264 and MJPEG codecs |
| Max Frame Rate: | 1600 x 1200, 1440 x 1080, 1280 x 960, 800 x 600, 640 x 480 up to 30 fps |
| Multi-Streaming: | Dual / Single |
| LAN: | 10/100 Fast Ethernet port with PoE |
| Wireless: | None |
| Serial: | None |
| Card Slots: | None |
| Alarm Trigger: | Temper detection alarm |
| I/O Ports: | N/A |
| External MIC: | None |
| Audio Line Output: | None |
| Software: | D-ViewCam |
| Other Features: | Mini Bullet Camera |
| Powered: | 802.3af PoE Class 2 |
| Operating Temperature: | -30 to 50 °C (-22 to 122 °F) |
| Packaging: | Retail |
| Weight (Kg): | 0.445 kg |
| SKU | DCS-F4705E |
| Barcode # | 790069202322 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.7200kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








