- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather, 4K dual-lens camera with 10x hybrid zoom, 1/1.8" 8MP image sensor, Multi-TOPS AI Engine, and ultra-low latency pan-tilt-zoom control for motion tracking.

.jpg)





(UVC-G6-PTZ-W)
| Category | Specification |
|---|---|
| Overview | |
| Dimensions (without mount) | Ø107.2 x 104.5 x 203.2 mm (Ø4.2 x 4.1 x 8") |
| Dimensions (with mount) | Ø107.2 x 111 x 230.2 mm (Ø4.2 x 4.8 x 9.1") |
| IR Night Vision | 30 m (98 ft) |
| Zoom Mode | 10x Hybrid |
| Face Recognition | Yes |
| License Plate Recognition | Yes |
| Smart Detections | People, Vehicles, Animals |
| Resolution | 4K |
| Field of View (Wide) | H: 109.9°, V: 56.7°, D: 134.1° |
| Field of View (Tele) | H: 26.6°, V: 15.1°, D: 30.4° |
| Pan-Tilt Range | Pan: 350°, Tilt: 100° |
| Audio | Two-way audio |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK04 |
| Mounting (Included) | Wall, Surface, Ceiling, Pole mount |
| Mounting (Optional) | Corner, In-Ceiling, Pendant mount, Conduit adapter |
| UniFi Application Suite | Protect: Yes |
| Performance | |
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Max. Frame Rate | Dual mode: 15 FPS, Single mode: 30 FPS |
| Max Resolution | 8MP 3840 x 2160 (16:9) |
| Optics | |
| Sensor | 1/1.8" 8MP |
| Lens (Wide) | F 4.46 mm; ƒ/1.65 |
| Lens (Tele) | F 16.3 mm; ƒ/2.4 |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 24.5W |
| Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Power Method | PoE+ |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
| Pole Mount Diameter | 1.5–2" (38–50 mm) |
| Weight (without arm mount) | 1 kg (2.2 lb) |
| Weight (with arm mount) | 1.1 kg (2.4 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Arm mount: polycarbonate; Pole mount: aluminum alloy |
| Button | (1) Factory-reset |
| Operating Temperature | -30 to 50° C (-22 to 122° F) |
| Operating Humidity | 20 to 90% noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| NDAA Compliant | Yes |
| Expansion Slot | MicroSD card |
| SKU | UVC-G6-PTZ-W |
| Barcode # | 810177161486 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





