Finance Available
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather, vandal-proof 4K PoE camera with a 1/1.8" 8MP image sensor, Multi-TOPS AI Engine, and long-range IR night vision ideal for discreet installations in high-traffic areas.

.jpg)
(UVC-G6-Dome-B)
Mechanical & Physical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | Ø144.7 x 96.3 mm (Ø5.7 x 3.8") |
| Weight | 820 g (1.8 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Mounting Options | Ceiling, Wall mount (Included); Gang Box Mounting Plate, Camera Dual Mount, Flush Mount, Weather Shield (Optional) |
Camera Features
| Feature | Details |
|---|---|
| IR Night Vision | 30 m (98 ft) |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections | People, Vehicles, Animals |
| Resolution (Video Output) | 4K |
| Field of View | Horizontal: 109.9°, Vertical: 56.7°, Diagonal: 134.1° |
| Audio | Microphone |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK10 |
Video & Imaging
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Resolution | 8MP (3840 x 2160, aspect ratio 16:9) |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Sensor | 1/1.8" 8MP |
| Lens | Fixed focal length |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
Networking & Software
| Specification | Details |
|---|---|
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| UniFi Application Support | Protect ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
Power & Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 9.25W |
| Supported Voltage Range | 37—57V DC |
| Power Method | PoE |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 |
| Button | (1) Factory-reset |
Environmental
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 to 50º C (-4 to 122º F) |
| Operating Humidity | 0 to 90% non-condensing |
| SKU | UVC-G6-Dome-B |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





