$3,702.00
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather PoE++ 32MP multi-sensor camera featuring a Multi-TOPS AI engine, 2.33× optical zoom, 360° IR coverage, and four independently adjustable lenses for seamless wide-area and close-up monitoring.

.jpg)
.jpg)
(UVC-AI-MS-4-W)
Overview
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions | Ø255 × 105 mm (Ø10.04 × 4.13") |
| IR Night Vision | 20 m (65 ft) |
| Zoom Mode | 2.33x Optical |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | 32MP |
| Field of View (Wide) | H: 108.8°, V: 57.6°, D: 130.8° |
| Field of View (Tele) | H: 42.8°, V: 24.1°, D: 49.1° |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK10 |
| Mounting | Ceiling mount (Included); Pole, Corner, Arm, Pendant mount (Optional) |
| UniFi Application Suite | Protect — ✓ |
Performance
| Item | Specification |
|---|---|
| Networking Interface | GbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | (4) 8MP 3840 × 2160 (16:9) |
Optics
| Item | Specification |
|---|---|
| Sensor | 1/2.8" 8MP |
| Lens | (4) F 3.18–7.42 mm; ƒ/1.8–ƒ/2.8 |
| Night Mode | Built-in (16) IR LEDs with adaptive control |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 34.6W |
| Supported Voltage Range | 42.5—57V DC |
| Power Method | PoE++ |
| Processor | Dual-core Arm® Cortex®-A76 based chip |
| Weight | 2.4 kg (5.3 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Powder-coated aluminum alloy |
| Expansion Slot | (2) MicroSD card; (1) M.2 2280 SATA SSD |
| Button | (1) Factory-reset |
| Ambient Operating Temperature | -20 to 50°C (-4 to 122°F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| SKU | UVC-AI-MS-4-W |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





