- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather, vandal-resistant 12MP PoE camera with panoramic 360° coverage, digital pan-tilt-zoom functionality, and smart IR functionality.

.jpg)
(UVC-G6-Pro-360-W)
Mechanical & Physical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | Ø147 x 65.5 mm (Ø5.8 x 2.6") |
| Weight | 610 g (1.3 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Mounting Options | Surface Mount (Included); AI 360 Junction Box, Camera Dual Mount, Arm Mount (Optional) |
Camera Features
| Feature | Details |
|---|---|
| IR Night Vision | 15 m (50 ft) |
| Smart IR | 4 controllable zones |
| Face Recognition | — (Not Supported) |
| License Plate Recognition | — (Not Supported) |
| Smart Detections | People, Vehicles, Animals |
| Resolution (Video Output) | 12MP |
| Field of View | Horizontal: 180°, Vertical: 180°, Diagonal: 180° |
| Audio | Two-way audio |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK08 |
Video & Imaging
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Resolution | 12MP (3504 x 3504, aspect ratio 1:1) |
| Max. Frame Rate | 24 FPS |
| Sensor | 1/1.6" 12MP |
| Lens | Fisheye lens |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
Networking & Software
| Specification | Details |
|---|---|
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| UniFi Application Support | Protect ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
Power & Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 7.14W |
| Supported Voltage Range | 37—57V DC |
| Power Method | PoE+ |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 |
| Expansion Slot | MicroSD card |
| Button | (1) Factory-reset |
Environmental
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 to 50º C (-22 to 122º F) |
| Operating Humidity | 0 to 90% non-condensing |
| SKU | UVC-G6-Pro-360-W |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





