Finance Available
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Battery-powered SuperLink motion sensor featuring versatile installation.

.jpg)
(USL-Motion)
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | Device with Wall Mount: 93.5 × 22.5 × 24.7 mm (3.7 × 0.89 × 0.97") |
| Weight | 45 g (1.6 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate, High-density Polyethylene (HDPE) |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Mounting | Adhesive and wall mount |
Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Connectivity | SuperLink (Proprietary) |
| Sensor Features | Horizontal PIR Sensor ✓Vertical PIR Sensor ✓ |
| Power Method | Lithium battery CR123A |
| Supported Voltage Range | 3V |
| Max. Power Consumption | 22.6 mW |
| Antenna Gain | SuperLink: 1 dBi |
| Max. TX Power | SuperLink: 14 dBm |
| Operating Frequency | US: 915.6–927.6 MHzEU: 865.1–869.5 MHz |
| Max. Range | SuperLink: 2 km (1.2 mi) |
| LEDs | (1) Status: R/B/W(1) Signal: B/R |
| Buttons | (1) Factory-reset(1) Function button |
| Ambient Operating Temperature | 0 to 40 °C (32 to 104 °F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, CE |
Software
| Specification | Details |
|---|---|
| Application Requirements | Web Application: UniFi Protect |
| Mobile App | UniFi Protect (iOS™ and Android™) |
| SKU | USL-Motion |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





