Trend Micro Maximum Security 2026 - 2 Years 3 Devices for PC, Mac, Android or iOS devices
$69.00 $249.00
Sale Top
Seller
Battery-powered SuperLink sensor that detects water leaks, temperature, humidity, and ambient light.

Battery-powered SuperLink sensor that detects water leaks, temperature, humidity, and ambient light. UniFi Protect now goes beyond cameras with the first wave of SuperLink devices. The Environmental Sensor delivers real-time insights into your surroundings, all with effortless setup. Delivers precise humidity, temperature, and ambient lighting levels, along with flexible water leak detection. Simply pull the tab to activate the battery, and the sensor will automatically connect to a SuperLink Gateway, ready for adoption.Environmental Sensor
Battery Powered Sensor
Deployment




(USL-Environmental)
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | Device: 53 × 49 × 23.5 mm (2.1 × 1.9 × 0.9")Mount: 41.3 × 36.6 × 3.1 mm (1.6 × 1.4 × 0.1") |
| Weight | Device: 47.8 g (1.7 oz)With mount: 70 g (2.5 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mount Material | Galvanized steel |
| Mounting | Adhesive, magnet, screw mount |
| Weatherproofing | IPX5 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Connectivity | SuperLink (Proprietary) |
| Sensor Features | Temperature, Humidity, Ambient Light, Water |
| Other | 3.5 mm AUX jack for water leak probe |
| Power Method | Lithium battery CR123A |
| Battery Life | Up to 6 years |
| Supported Voltage Range | 3V |
| Max. Power Consumption | 34.9 mW |
| Antenna Gain | SuperLink: 0 dBi |
| Max. TX Power | SuperLink: 14 dBm |
| Operating Frequency | US: 915.6–927.6 MHzEU: 865.1–869.5 MHz |
| Max. Range | SuperLink: 2 km (1.2 mi) |
| LEDs | (1) Status: R/B/W(1) Signal: B/R |
| Buttons | (1) Factory-reset(1) Function button |
| Ambient Operating Temperature | -20 to 40 °C (-4 to 104 °F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, CE |
| Specification | Details |
|---|---|
| Application Requirements | Web Application: UniFi Protect |
| Mobile App | UniFi Protect (iOS™ and Android™) |
| SKU | USL-Environmental |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$69.00 $249.00