- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
A digital audio streamer with an ultra-compact, versatile design and an intuitive control system, supporting multiple music streaming services and scalable multi-zone installations.

.jpg)
(UPL-Port-B)
Mechanical
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions | 109 x 109 x 40.5 mm (4.3 x 4.3 x 1.6") |
| Weight | 250 g (8.5 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mounting | Compact Desktop |
| Available Colors | Black, White |
Audio
| Item | Specification |
|---|---|
| Output | Mono / Stereo sound |
| Surround Format | PCM |
| Zone | Up to 32 PowerAmps and PoE Audio Ports |
| Audio Input | (2) RCA analog inputs L/R (1) HDMI eARC input (1) Optical In (1) USB-C versatile port |
| Audio Output | (2) RCA analog outputs L/R (1) Optical Out (1) USB-C versatile port |
| Streaming | AirPlay, Spotify Connect, Soundtrack Your Brand |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Networking Interface | (1) 10/100 MbE RJ45 port |
| WiFi Standards | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Connectivity | WiFi 2.4G, BW 20/40 MHz WiFi 5G, BW 20/40/80 MHz |
| Power Method | (1) AC/DC adapter, 12V DC (Included) (1) PoE |
| Max. Power Consumption | 10W |
| Button | (1) Factory-reset |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, CE |
Software
| Item | Specification |
|---|---|
| UniFi Application Suite | Play |
| Supported Apps | UniFi Play iOS™ and Android™: Version 1.8.0 and later |
| SKU | UPL-Port-B |
| Barcode # | 810177161363 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
TP-LINK SX3832 Omada 24-Port 10GBASE-T L2+ Managed Switch with 8 10GE SFP+ Slots
$2,186.00 $3,299.00
Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
On
Sale
Sale





