- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
UniFi managed 1.44kVA rackmount uninterruptible power supply with 4 backup outlets, 4 surge outlets, and a field replaceable battery, 216Wh, half load (500W) runtime of 8 minutes. Supports Graceful Shutdown for UNVR and UNAS, and includes NUT compatibility for third-party devices.

.jpg)

(UPS-2U)
Mechanical
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 442.4 x 300 x 87.4 mm (17.4 x 11.8 x 3.4") |
| Weight | 14 kg (30.9 lb) |
| Enclosure Material | Galvanized steel |
| Form Factor | Rack mount (2U) |
| Weatherproofing | IP20 |
Hardware
| Specification | Details |
|---|---|
| Management | Ethernet |
| Networking Interface | (1) 100/10 MbE port for network connection (2) GbE ports for surge in/out |
| Power | (1) OVC II AC in: NEMA 5-15P (4) Battery backup/surge protection: NEMA 5-15R (4) Surge protection: NEMA 5-15R |
| Capacity | 1,440VA / 1,000W |
| Type | Line interactive |
| Input Voltage Range | 89—145V AC |
| Power Method | (1) TN system, 120V AC, 12A Max., 50/60 Hz |
| Nominal Input Voltage | 120V AC |
| Output Voltage | 120V AC |
| Frequency Range | AC mode: 50/60 Hz ±5 Hz (Auto sensing) Battery mode: 60 Hz ±1 Hz |
| AC Voltage Regulation | ±10% (Battery mode) |
| Transfer Time | 6 ms typical; 10 ms max. (Battery mode) |
| Wave Form | Simulated sine wave (Battery mode) |
| Battery Type | (2) Lead Acid 12V, 9Ah |
| Runtime | Full load: 2.3 min Half load: 8 min |
| Battery Charging Time | 6–8 hours (recovery to 90% capacity) |
| Overload at On-Line Mode | 110% 5 min → fault 120% → immediate fault |
| Overload at Battery Mode | 110% → shutdown in 5 sec 120% → immediate shutdown |
| Short Circuit Protection (On-Line Mode) | Breaker, 250V AC, 15A |
| Output Short-Circuit Current | Ipeak 348.0A Irms 115.1A |
| Buttons | (1) Power (1) Factory reset |
| LEDs | Status Indicators: Off: device not turned on Flashing white: initializing / factory default Steady white: waiting for adoption Steady blue: device adopted and working Flashing blue: battery mode Alternating white/blue: firmware upgrading Rapid flashing blue: locate Steady red: warning Flashing red: low battery |
| Operating Altitude | 3,000 m (1.9 mi) |
| Operating Environment | Pollution Degree 2 |
| Ambient Storage Temperature | -20 to 50°C (-4 to 122°F) |
| Ambient Operating Temperature | 0 to 40°C (32 to 104°F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 95% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC, UL 1778, CSA C22.2 No. 107.3 |
| SKU | UPS-2U |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 14.0000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





