- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS On-Line, 8kVA/8kW, Tower, 230V 3:1 and 1:1, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU: SRT8KXLI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 8kVA/8kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK2 or SRTRK3 sold separately)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Add up to 10 external battery packs (SRT192BP2) for extended runtime
Description
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 8kVA on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions.
It comes with hard wire 3-wire(1P+N+E)/5-wire(3P+N+E) input, 6x IEC 320 C13, 4x IEC 320 C19 outlets, and 3x IEC jumper cables.
The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management.
The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters.
It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
The UPS is compatible with SRTRK2 (4-post) and SRTRK3 (2-post) rail kits sold separately.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7552
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC ...
AP7820B
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7850B
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP7920B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or...
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP7950B
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
AP8459WW
Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
Transformers
(SRT8KXLI)
Specifications - SRT8KXLI
Overview
| Presentation | High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 220 V AC 1 phase 230 V AC 1 phase 240 V AC 1 phase 380 V AC 3 phases 400 V AC 3 phases 415 V AC 3 phases |
| Input voltage | 220 V 240 V 380 V 415 V |
| Input voltage limits | 100...275 V adjustable (half load) 173...476 V adjustable (half load) |
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) 1 hard wire 5-wire (3P + N + E) |
| Network frequency | 40...70 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 8000 W |
| rated power in VA | 8000 VA |
| Output connection type | 6 IEC 60320 C13 3 IEC Jumpers 4 IEC 60320 C19 |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) for 1 zone(s) |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 2 % |
| Maximum configurable power in VA | 8000 VA |
| Maximum configurable power in W | 8000 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Preinstalled device | Network management card 3 with environmental monitoring |
| Alarm | Audible and visible alarms : prioritized by severity |
| UPS connectivity | Serial port USB port Embedded network management card 3 Available expansion slot |
| Surge energy rate | 480 J |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 263 mm |
| Depth | 715 mm |
| Net weight | 111.82 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Installation guide Temperature probe USB cable Warranty card Web/SNMP management card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | High density |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM VDE |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 1497 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | +/- 192 V (split battery referenced to neutral) |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC140 |
| Battery charger power | 876 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 46.1 cm |
| Package 1 Width | 60 cm |
| Package 1 Length | 100 cm |
| Package 1 Weight | 126.82 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|36 UPS |
| SKU | SRT8KXLI |
| Barcode # | 731304304319 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 126.6000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.990m |
| Shipping Cubic | 0.201960000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






