- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack PDU, Metered, 1U, 12A/208V, 10A/230V, (8) C13
SKU: AP7820B | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Features 8 IEC 60320 C13 outlets for extensive power distribution
- Horizontal mounting to fit various rack configurations, saving space
- Supports up to 12A at 208V and 10A at 230V, ensuring reliable power delivery
- Includes a cord retention bracket and toolless mounting kit for quick setup
Description
It is a metered rack PDU designed for 1U horizontal mounting.
It supports a maximum current of 12A at 208V and 10A at 230V.
The PDU features 8 IEC 60320 C13 outlets and a 6.5-foot power cord with an IEC 60320 C14 plug.
It has a load capacity of 2300 VA and includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets.
Product Images
Downloads & Documents
×
(AP7820B)
Specifications - AP7820B
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 1.98 m |
| Provided equipment | Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets User manual |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 44 mm |
| Width | 444 mm |
| Output Voltage | 208 V 230 V |
| Depth | 102 mm |
| Net weight | 1.73 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C14 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 1U |
| Mounting position | Horizontal |
| [In] rated current | 10 A |
| Input current limits | 15 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| Rated current | 10 A - 230 V 12 A - 208 V |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 8 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | cUL listed C-Tick CE CSA GOST UL listed VDE VCCI |
| Standards | FCC part 15 class A UL 60950 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.4 cm |
| Package 1 Width | 33.7 cm |
| Package 1 Length | 47 cm |
| Package 1 Weight | 2.91 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP7820B |
| Barcode # | 731304331506 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.0500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






