- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 3kVA, Rack/tower convertible 4U, 208V-230V, 8x C13+2x C19 IEC, SmartSlot, Extended runtime, Short depth
SKU: SMX3000HV | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- 3kVA/2700W line interactive pure sine wave 4U rack/tower UPS (rail kit AP9625 sold separately)
- User-selectable high voltage setting of 200V-240V
- Add up to 10 external battery packs (SMX120BP)
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
Description
This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime.
This 3000VA/2700W premium and reliable line-interactive UPS provides pure sine wave and scalable runtime for critical applications.
The 4U rack/tower convertible SMX has an optional Network Management Card for network-based monitoring and PowerChute Business Edition for unattended shutdown.
The UPS comes with extendable batteries (up to 10) for more runtime during prolonged outages.
It comes with BS1363A British, IEC 320 C20, Schuko CEE 7/EU1-16P input, 8x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets, and 2x IEC jumper cables.
The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Its dimensions are 483mm (depth) x 432mm (height) x 178mm (width) and weighs 38.64kg.
Ideal for server rooms, network closets, business VoIP, data storage, and network-attached storage (NAS) and small datacenters.
It conforms to EAC, CE, IRAM, RCM, TISI, and VDE, EN/IEC 62040-1/62040-2.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
AP9640
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9641
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9643
Device monitoring and management, Network Management Cards, ...
AP9620
Protocol translation to UPS-Link, Management Options, Legacy...
AP9810
Dry contact, Management Options, Dry Contact I/O Accessory, ...
PDU
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Red
AP8706S-WWX591
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, Blue
Racks
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Shock Packagi...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
NBRK0750
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 7...
AR8442
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Cab...
AR8136BLK200
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Pa...
AR3155
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
AR7580A
APC NetShelter Cable Manager, for 42U- 750W NetShelter SX, V...
AR3155SP
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Shock Packagi...
Replacement battery
Sensors
Service bypass panels
Subscriptions
SWNMC3SU-1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
SWNMC3SU-6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SMX3000HV)
Specifications - SMX3000HV
Overview
| Presentation | Intelligent and efficient network power protection from entry level to scalable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 208 V AC 230 V AC |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 320 C20 Schuko CEE 7 / EU1-16P BS1363A British |
| Input voltage limits | 140...280 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 208 V 220 V 240 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| rated power in VA | 3000 VA |
| Output connection type | 8 IEC 320 C13 2 IEC Jumpers 2 IEC 320 C19 |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | Less than 5 % |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Sine wave |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Emergency power off | Yes |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 645 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of rack unit | 4U |
| Cable length | 1.8 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Net weight | 38.64 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD Smart UPS signalling RS-232 cable User manual USB cable Rack mounting brackets |
| Number of power module | 0 |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Additional specification | Extended run |
| Redundant | No |
| Range of product | Smart-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC IRAM RCM TISI VDE UK PSTI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 184 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | APCRBC143 |
| Battery charger power | 245 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 33.000 cm |
| Package 1 Width | 59.500 cm |
| Package 1 Length | 64.500 cm |
| Package 1 Weight | 47.630 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 114.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 297.780 kg |
| Pallet unit layers | 2 |
| Pallet layers | 4 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 UPS|24 Battery |
| SKU | SMX3000HV |
| Barcode # | 731304292616 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 45.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.630m |
| Shipping Cubic | 0.122661000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






