- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS, 120V 5Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: APCRBC143 | Brand: APC Brand
Key Features
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
Description
"This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS."
"The 120V 5Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications."
"The APCRBC143 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty."
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
External Battery Pack
UPS
×
(APCRBC143)
Specifications - APCRBC143
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery blocks per string | 10 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Battery voltage | 120 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 225 mm |
| Width | 279 mm |
| Depth | 481 mm |
| Net weight | 22.27 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 25.3 cm |
| Package 1 Width | 49.5 cm |
| Package 1 Length | 29.3 cm |
| Package 1 Weight | 25.18 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC143 |
| Barcode # | 731304292548 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 24.7200kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






