- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS Line Interactive, 24V 7Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: RBC48 | Brand: APC Brand
Key Features
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
"This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive."
"The 24V 7Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications."
"The RBC48 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty."
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(RBC48)
Specifications - RBC48
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Reusable packaging Installation guide |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery blocks per string | 2 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Stand alone battery stack |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Height | 108 mm |
| Width | 132 mm |
| Depth | 150 mm |
| Net weight | 5 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| USB compatible | No |
Output
| Battery capacity | 7.0 Ah |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 16.800 cm |
| Package 1 Width | 22.400 cm |
| Package 1 Length | 16.800 cm |
| Package 1 Weight | 5.910 kg |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 11.820 kg |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 32 |
| Package 3 Height | 80.000 cm |
| Package 3 Width | 80.000 cm |
| Package 3 Length | 120.000 cm |
| Package 3 Weight | 189.120 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | RBC48 |
| Barcode # | 731304221586 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.1000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.008316000m3 |
Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






