- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS Line Interactive, 48V 9Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty
SKU: APCRBC115 | Brand: APC Brand
Key Features
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
Description
"This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive."
"The 48V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications."
"The APCRBC115 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty."
To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
External Battery Pack
×
(APCRBC115)
Specifications - APCRBC115
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Battery location | Internal battery |
| Number of battery blocks per string | 4 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 83 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 419 mm |
| Net weight | 10.82 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 19 cm |
| Package 1 Width | 29.2 cm |
| Package 1 Length | 54.6 cm |
| Package 1 Weight | 11.73 kg |
| SCC14 | 731304281689 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC115 |
| Barcode # | 731304281689 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 12.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






