Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack
- 48V 864VAh Battery voltage and capacity
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
Description
Easily connect this external battery pack to an existing APC Smart-UPS X to instantly increase the amount of battery runtime to connected devices during a power outage.
Please refer to your APC Smart-UPS X manual to confirm compatibility with this external battery back.
The battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS, ensuring power availability while runtime capacity is added.
Through the APC Smart-UPS’ intelligent battery management and precision charging, the battery pack maintains the UPS system’s performance, reliability, and useful life.
The APC battery pack provides scalable runtime to the APC Smart-UPS X, allowing multiple battery packs to be quickly added if the need arises.
The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS.
Package Includes APC SMX48RMBP2U External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.
Compatible Products & Accessories
×
(SMX48RMBP2U)
Specifications - SMX48RMBP2U
Overview
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 48 V DC |
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 2U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Battery voltage | 48 V |
| Replacement battery | APCRBC115 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 490 mm |
| Net weight | 28.64 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 25.000 cm |
| Package 1 Width | 59.000 cm |
| Package 1 Length | 62.000 cm |
| Package 1 Weight | 35.426 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 4 |
| Package 2 Height | 90.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 153.704 kg |
| SCC14 | 731304268611 |
| SKU |
SMX48RMBP2U |
| Barcode # |
731304268611 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
35.7000kg |
| Shipping Width |
0.590m |
| Shipping Height |
0.240m |
| Shipping Length |
0.630m |
| Shipping Cubic |
0.089208000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review