- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 36V Tower Extended Battery Module
- Compatible with 9SX1000I, 9SX1000IM, 9SX1000B, 9SX1000IB
- Free Standing Model
- Tower Form Factor
- Battery Rating: 12V / 9 Ah
- 9SXEBM36T
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SXEBM36T)
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9SX UPS |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | EBM Tower |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Backup/Run Time | 1 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 19 kg |
| Height | 252 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 387 mm |
| SKU | 9SXEBM36T |
| Barcode # | 743172091154 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 14.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





