- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 72V 2.2kVA RM Battery Pack Smart-UPSTM On-Line provides high-density, double-conversion, online power protection for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications. The Smart-UPS On-Line is capable of supporting loads from 2.2 kVA - 10 kVA in a rack/tower convertible chassis. The 6 kVA, 8 kVA, and 10 kVA models feature unity output power factor enabling them to support power-hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When businesscritical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with multiple battery packs to meet aggressive runtime demands. The included PowerChuteTM Network Shutdown management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. Models 5 kVA to 10 kVA include an integrated network management card for remote management. The entire Smart-UPS On-Line family provides value to customers with demanding power conditions, including a very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction. Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
(SRT72RMBP)
| SKU | SRT72RMBP |
| Barcode # | 731304317715 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 46.0000kg |
| Shipping Width | 0.610m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.820m |
| Shipping Cubic | 0.125050000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






