- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 5PX Gen 2 72V 3U Rack/Tower Extended Battery Module
- 2000VA-3000VA
- Battery Voltage: 72Vdc
- Battery Rating: 12V/9Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 12 (2x 6x 12V, 9Ah)
- Form Factor: 3U Rack/Tower
- Compatibility: Eaton 5PX2200IRT3UAUG2, 5PX3000IRT3UAUG2 UPS Models
- 5PXEBM72RT3UG2
- 3 Years Manufacturer Warranty
(5PXEBM72RT3UG2)
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 5PX Gen2 UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | 5PXEBM72RT3UG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Packaged Quantity | 12 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5PX Gen2 Extended Battery Module |
| Product Series | 5PX |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 39.70 kg |
| Height | 129 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 483 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| SKU | 5PXEBM72RT3UG2 |
| Barcode # | 743172104694 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 40.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





