- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

CyberPower BPSE72V45A Extended Runtime Battery Pack Tower Metal Housing - Tower Form Factor - Metal Housing - Compatible with OLS2000/3000E - Battery Hot-swap - Daisy-chain Expansion - Sealed Lead-acid Batteries - 2 Years Advanced Replacement Warranty
(BPSE72V45A)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | BPSE72V45A |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | BPSE72V45A |
| Product Name | BPSE72V45A External Battery Pack |
| Brand Name | CyberPower |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 34.20 kg |
| Height | 337 mm |
| Width | 196 mm |
| Depth | 416 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 72 V DC |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| SKU | BPSE72V45A |
| Barcode # | 4712364148255 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 34.2000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.420m |
| Shipping Length | 0.200m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00





