- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 5PX Gen 2 48V 2U Rack/Tower Extended Battery Module
- 1500VA
- Battery Voltage: 48Vdc
- Battery Rating: 12V/9Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 12 (2x 4x 12V, 9Ah)
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- Compatibility: Eaton 5PX1500IRT2UAUG2 UPS Models
- 5PXEBM48RT2UG2
- 3 Years Manufacturer Warranty
(5PXEBM48RT2UG2)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | 5PXEBM48RT2UG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5PX External Battery Pack |
| Product Series | 5PX |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Output Voltage | 48 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.80 kg |
| Height | 85.5 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 448 mm |
| SKU | 5PXEBM48RT2UG2 |
| Barcode # | 743172104700 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 33.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





