- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 9PX 2200VA/3000VA Extended Battery Module - Rack/Tower - 2U - 72VDC - 9PXEBM72RT2U
(9PXEBM72RT2U)
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9PX UPS |
Technical Information
| Output Voltage | 72 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM72RT2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | External Battery Pack |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 9PXEBM72RT2U |
| Barcode # | 743172081605 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 45.5000kg |
| Shipping Width | 0.580m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.776m |
| Shipping Cubic | 0.103518000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





