- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

CyberPower XL Battery Expansion Pack 48VDC 70A 50cm - Battery Expansion Pack for Models: PR1500/2000/3000ERTXL2U - BP48VP2U02 - 2 Years Advanced Replacement Warranty
(BP48VP2U02)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
CyberPower UPS Models:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Maximum Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Battery Characteristics | User Replaceable |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | BP48VP2U02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | BP48VP2U02 |
| Product Name | External Battery Pack |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Condition | New |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30.03 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.4 mm |
| Width | 434.3 mm |
| Depth | 500.4 mm |
| Shipping Height | 266.70 mm |
| Shipping Width | 558.80 mm |
| Shipping Depth | 622.30 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | BP48VP2U02 |
| Barcode # | 4712856277425 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 37.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





