- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

CyberPower BPSE36V45A Battery Pack for OLS1000/1500E - Tower Form Factor - Nominal Output Voltage: 36 Vdc - Rated Output Current: 45A - Not User-replaceable - Daisy-chain Expansion - BPSE36V45A - 2 Years Limited Warranty
(BPSE36V45A)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | BPSE36V45A |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | BPSE36V45A |
| Product Name | BPSE36V45A External Battery Pack |
| Brand Name | CyberPower |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17.20 kg |
| Height | 225 mm |
| Width | 151 mm |
| Depth | 394 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| SKU | BPSE36V45A |
| Barcode # | 4712364148262 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 17.2000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00





