- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 9PX 1500VA Extended Battery Module, Includes Rail Kit
(9PXEBM48RT2U)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM48RT2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Battery Unit |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 29.80 kg |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 450 mm |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| SKU | 9PXEBM48RT2U |
| Barcode # | 743172081650 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 32.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





