Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Battery pack for Smart-UPS On-line SRT series
- Ideal for critical Smart-UPS applications
- Predictable and consistent runtime performance
- Graceful unattended shutdown of servers and workstations
- Peace of mind with 2-year battery warranty
Description
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications.
This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages.
Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health.
It is a lead-acid battery with a 2-year warranty.
Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg.
Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
It conforms to OSHPD.
Compatible Products & Accessories
×
(SRT192RMBP)
Specifications - SRT192RMBP
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 3U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Installation guide Warranty card Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Stand alone battery stack |
| Battery voltage | 192 V |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Replacement battery | APCRBC140 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 130 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 682.7 mm |
| Net weight | 91 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 1 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 43.000 cm |
| Package 1 Width | 60.000 cm |
| Package 1 Length | 98.000 cm |
| Package 1 Weight | 223.500 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAM |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 57.000 cm |
| Package 2 Width | 100.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 460.000 kg |
| SKU |
SRT192RMBP |
| Barcode # |
731304301776 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
98.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review