- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5SXEBM48R2U)
Specifications
| Battery | Extended Battery Module |
| Communication/Management | Connectors for battery modules(to the UPS or to the other battery modules) |
| Device Type | UPS |
| Frequency | - |
| Input Connection | - |
| Input Voltage | - |
| Misc. | - |
| Output Receptacles | - |
| Output Voltage | - |
| Power Rating/Capacity | - |
| Series | 5SX EBM FOR 5SX 1250/ 1750VA |
| Typical Runtime | - |
| Warranty | 2 years |
| x` | - |
| Dimensions (W x H x D) | 441.2 x 87 x 509mm |
| Weight | 31Kg |
| SKU | 5SXEBM48R2U |
| Barcode # | 3553340620539 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 18.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.756m |
| Shipping Cubic | 0.080287000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





