- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
SKU: SRT96RMBP | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Battery pack for Smart-UPS On-line SRT series
- Ideal for critical Smart-UPS applications
- Predictable and consistent runtime performance
- Graceful unattended shutdown of servers and workstations
- Peace of mind with 2-year battery warranty
Description
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications.
This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages.
Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health.
It is a lead-acid battery with a 2-year warranty.
Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg.
Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
It conforms to OSHPD.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Mounting
Replacement battery
(SRT96RMBP)
Specifications - SRT96RMBP
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 2U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Rack mounting brackets User manual Warranty card |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Stand alone battery stack |
| Battery voltage | 96 V |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Replacement battery | APCRBC152 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 594 mm |
| Net weight | 40.6 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Two post mountable | 1 |
Output
| Battery capacity | 19 Ah |
Conformance
| Standards | OSHPD |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 23.9 cm |
| Package 1 Width | 59.9 cm |
| Package 1 Length | 83.1 cm |
| Package 1 Weight | 44.500 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRT96RMBP |
| Barcode # | 731304317739 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 44.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






