- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 96V Tower Extended Battery Module
- 2000VA/3000VA
- Battery Voltage: 96Vdc
- Battery Rating: 12V/9Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 16
- Form Factor: Tower
- Compatibility: Eaton 9SX 2000I, 3000I, 3000IM, 3000INB UPS Models
- 9SXEBM96T
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SXEBM96T)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | EBM Tower |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Backup/Run Time | 3 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 48.70 kg |
| Height | 346 mm |
| Width | 214 mm |
| Depth | 412 mm |
| SKU | 9SXEBM96T |
| Barcode # | 743172091178 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 52.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





