- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 48V 1kVA 1.5kVA RM Battery Pack
SKU: SRT48RMBP | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Provides extended runtime for critical Smart-UPS applications
- Reliable lead-acid battery with a voltage of 48V
- Suitable for rack-mounted installations
- Measures 8.5 cm height, 43.2 cm width, and 53.6 cm depth
Description
The APC Smart-UPS SRT 1kVA, 1.5kVA RM Battery Pack provides extended runtime for critical Smart-UPS applications.
It is a lead-acid battery with a voltage of 48V.
It operates within a temperature range of 0 to 40°C and can be stored at -15 to 45°C.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
×
(SRT48RMBP)
Specifications - SRT48RMBP
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 2U |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Documentation CD Installation guide Rack mounting brackets Warranty card |
| Range of product | Smart-UPS Battery Systems |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Stand alone battery stack |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
| Replacement battery | APCRBC155 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 536 mm |
| Net weight | 29.9 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Output
| Battery capacity | 11 Ah |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24.5 cm |
| Package 1 Width | 69.0 cm |
| Package 1 Length | 59.5 cm |
| Package 1 Weight | 32.58 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRT48RMBP |
| Barcode # | 731304330103 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 24.2000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






