- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Replacement Battery Cartridge 155 with 2 Year Warranty
SKU: APCRBC155 | Brand: APC Brand
Key Features
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
Description
This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS on-line.
The 48V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications.
The APCRBC comes with a 2-year repair or replaceable warranty.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
External Battery Pack
UPS
SRT1000RMXLI
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Rackmount 2U, 230V, 6x ...
SRT1000RMXLI-NC
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Rackmount 2U, 230V, 6x ...
SRT1000XLA
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA, Tower, 120V, 6x 5-15R NEMA ou...
SRT1000XLI
APC Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Tower, 230V, 6x C13 IEC...
SRT1500RMXLI
APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Rackmount 2U, 230V, 6x ...
SRT1500XLI
APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC...
(APCRBC155)
Specifications - APCRBC155
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Replacement battery cartridge |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Provided equipment | Installation guide |
| Range of product | Replacement Battery Cartridges |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 75 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 420 mm |
| Net weight | 15.29 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.3 cm |
| Package 1 Width | 63.5 cm |
| Package 1 Length | 34.3 cm |
| Package 1 Weight | 17.55 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | APCRBC155 |
| Barcode # | 731304330004 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 17.5500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





